fbpx

Sprawa jest BARDZO POWAŻNA!  Jak pewnie doskonale wiesz – Dziewczyny Masmi dokonują świadomych wyborów!  Nie liczy się tylko piękne opakowanie i znana marka.  Zdajemy sobie sprawę z tego, czym może grozić stosowanie konwencjonalnych produktów do higieny intymnej, które po brzegi naszpikowane są niebezpiecznymi dla człowieka i środowiska substancjami.

CIEMNA STRONA MOCY

Czy kupując co miesiąc podpaski i tampony, zastanawiasz się nad tym z czego są wykonane i jaki mają wpływ na Twój organizm? Chcemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i o to prosimy również Ciebie.

 • Śluzówka pochwy, która jest najbardziej ukrwioną częścią kobiecego ciała ma stały kontakt z podpaską, tamponem lub wkładką, której uż Cienkie ścianki pochwy są szczególnie narażone na przenikanie szkodliwych składników do Twojego krwioobiegu (zajmuje im to od 4 do 8 sekund od aplikacji tamponu lub podpaski, dla porównania Twoja skóra na rękach w zależności od jej grubości potrzebuje ok. 20-30 sekund na wnikniknięcie składników kremu, który aplikujesz).
 • W ciągu swojego życia zużyjesz ok. 18.000 podpasek, wkładek higienicznych lub tamponów, które będą ważyć w sumie ok. 100 kg, dlatego tak ważne jest, byś znała skład stosowanych przez Ciebie produktów do higieny intymnej, bo mogą one decydować o Twoim samopoczuciu i zdrowiu, ale też o zanieczyszczeniu środowiska, w którym ż

Czy wiesz, że:

 • Wg badań i raportu WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ponad 75% podpasek, tamponów i wkładek dostępnych w drogeriach zawiera składniki szkodliwe dla zdrowia kobiety.
 • W 2015 roku zespół badawczy Uniwersytetu w La Plata w Argentynie badał dostępne na rynku środki higieny menstruacyjnej. Okazało się, że prawie 85% przebadanych produktów, takich jak podpaski, tampony, waciki czy gaza, a więc produktów z teoretycznie bezpiecznej, bo modyfikowanej bawełny, zawierało w sobie… glifosat. Ten sam glifosat, który w tym samym roku został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za potencjalnie rakotwórczy. Potencjalnie, bo tylko badania na zwierzętach pozwoliły dostarczyć przekonujących dowodów na powiązanie choroby nowotworowej z obecnością glifosatu. Jednocześnie takie same badania na ludziach zaowocowały “ograniczoną” ilością dowodów. Ograniczoną, ale dostateczną, żeby WHO uznało je za ostrzeżenie, a glifosat w podpaskach za potencjalne zagrożenie dla zdrowia. To związek organiczny z grupy fosfornianów, stosowany zwykle w postaci soli amonowej lub sodowej jako aktywny składnik herbicydó W 2015 roku na podstawie wielu wniosków, Agencja Badań nad Rakiem uznała ten składnik za potencjalnie rakotwórczy oraz że powoduje uszkodzenia płodu i niepłodność.
 • Przy okazji, warto wspomnieć o Toxic Shock Syndrome (TSS). Zespół Wstrząsu Toksycznego to rzadka, ale poważna, zagrażająca życiu choroba, wywoływana przez bakterie gronkowca złocistego. Ta bakteria może zamieszkiwać ciało człowieka i się w nim rozmnażać, szczególnie w okolicach intymnych. Jednym z czynników, powodujących wstrząs toksyczny może być… tampon. Brytyjska National Health Service informuje, że używanie silnie chłonących tamponów może pomóc w przedostaniu się bakterii do wnętrza organizmu, gdzie mogą wydzielać toksyny. Szczególnie dobre warunki rozwoju gronkowiec znajduje na plastikowych otoczkach tamponów zapobiegających jego rozwarstwianiu w pochwie. TSS objawia się ogólnym osłabienie organizmu, ale także wysoka gorączką. Przez obecność toksyn we krwi rozwija się w organizmie tzw. wstrząs septyczny, akcja serca bardzo przyśpiesza, ciśnienie spada, można utracić przytomność.
 • Problem szkodliwości dotyczy nawet podstawowego składnika podpaski czy tamponu, czyli bawełny. Około 94% upraw bawełny w Stanach Zjednoczonych to bawełna zmodyfikowana genetycznie z upraw nieekologicznych. Jedną z takich modyfikacji jest uodpornienie rośliny na herbicydy, których używa się do oprysków chwastobójczych. Bardzo popularnym używanym na plantacjach bawełny herbicydem jest Roundup. Przy takiej uprawie zużywa się 1/3 kg pestycydów na 1 kg bawełny. Oprócz zanieczyszczenia samej bawełny, pestycydy zanieczyszczają okoliczne wody gruntowe. Przy samej uprawie bawełny używa się 16% środków owadobójczych i chwastobójczych używanych na całym świecie (sic!).
 • Konwencjonalne drogeryjne podpaski i tampony zawierają w składzie plastiki, polimery, silikonowy superabsorbent, wiskozę oraz celulozę – odpad powstający podczas procesu produkcji papieru, którego jest jedną z największych przyczyn zanieczyszczenia środowiska (powietrza i wody)
 • Zawarte w podpaskach i tamponach składniki takie jak plastiki, polimery, tzw. sztuczny jedwab, silikonowy superabsorbent mogą się rozkładać przez ponad 600 lat. Ich rozkład powoduje powstanie mikro plastiku, który znajduje się potem w organizmach morskich zwierząt w tym ryb, które trafiają na twój talerz.
 • Plastikowe odpady produktów do higieny intymnej są na 3 miejscu najbardziej zanieczyszczających środowisko odpadów produkowanych przez człowieka, a każdego roku kobiety na całym świecie zużywają ponad 500 miliardów sztuk różnych środków do higieny intymnej.
 • Producenci tamponów i podpasek nie mają obowiązku podawania składu swoich produktów więc często go nie podają albo stosują tak zwany greenwashing nadając produktom cechy produktów naturalnych, których tak naprawdę te produkty nie posiadają. Np. fałszywe certyfikaty podobne graficznie do oryginalnych. Efekt spowodowany rosnącą popularnością produktów naturalnych polega na nazywaniu produktów naturalnymi, mimo, iż one nimi nie są dla celów marketingowych i sprzedażowych. Tzw. „ekościema” opisywana już w lata 80 XX, jest wszechobecna i objawia się np. korzystaniem z fałszywych certyfikatów, kreowaniem pochlebnych opisów produktów. Bo „naturalny” niekoniecznie oznacza zdrowy.
 • Konwencjonalne drogeryjne podpaski i tampony mogą zawierać: BHT, dioksyny, herbicydy, chlor, plastiki, glifosat, sztuczne zapachy i barwniki oraz inne składniki chemiczne, które pochodzą od stosowanych w procesie produkcji substancji chemicznych i mogą być przyczyną bolesnych okresów, alergii, grzybic, upławów, owrzodzeń, suchości pochwy, nieprawidłowej flory bakteryjnej pochwy, osłabienia organizmu, zaburzeń układu hormonalnego (będących jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę) a nawet długofalowo endometriozy czy raka szyjki macicy. Mówi się nawet, że długotrwałe używanie produktów, w których zawarte są dioksyny jest przyczyną późniejszej endometriozy lub powstawania jej początkowych ognisk.[1]
 • Dioksyny są najgorszymi substancjami z nich wszystkich. Najczęściej są skutkiem ubocznym przemysłu, ale także istnieją w atmosferze naturalnie (np. wytwarzają się podczas erupcji wulkanu). Gdy raz dostaną się do krwioobiegu przez ścianki pochwy, nie są z niego wydalane, tylko gromadzone w tkankach,. Mogą tam przetrwać nawet 30 lat! Destabilizują one układ hormonalny, wywołują nieprawidłowe reakcje immunologiczne czy alergie skórne. Konsekwencja posiadania w sobie dioksyn są problemy rozrodcze, uszkodzenie układu odpornościowego, nowotwory.
 • Dioksyny, które dostaną się do Twojego krwioobiegu przez ścianki pochwy nie są wydalane z organizmu. Są w nim kumulowane w tkance tł
 • Amerykańskie Stowarzyszenie Endometriozy w swoich badaniach na temat związku pomiędzy endometriozą i ekspozycją na dioksyny po procesie bielenia chlorem wykazało, że zwłaszcza w przypadku tamponów i podpasek może powodować endometriozę lub nasilenie się jej objawó
 • Czy wiesz, że chemiczne składniki podpasek i tamponów takie jak barwniki, zapachy, superabsorbenty, wybielacze są testowane na zwierzętach głównie na psach, królikach i pawianach powodując cierpienie zwierząt?
 • Czy wiesz, że glifosat (składnik RUNDUPu) obecnie najpopularniejszy herbicyd na świecie, który jest używany na plantacjach bawełny przemysłowej, niecertyfikowanej – rozkłada się na AMPA, czyli kwas aminometylofosfonowy, który jest 1000 razy bardziej toksyczny od samego glifosatu?
 • Czy wiesz, że dodawana do podpasek i wkładek celuloza (pulpa celuozowa) jest odpadem produkcji papieru, jej proces produkcyjny stanowi jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia środowiska naturalnego (szczególnie wody i powietrza), dlatego celuloza mimo pochodzenia roślinnego nie przechodzi żadnej certyfikacji eko. Na potrzeby procesów produkcji masy celulozowej zużywane są olbrzymie ilości wody i energii. Zakłady papiernicze uwalniają także do pobliskich wód i powietrza wiele szkodliwych substancji chemicznych oraz produkują odpady, które trafiają na składowiska. Do tych zanieczyszczeń zaliczają się m.in. dwutlenek węgla oraz metan, które nasilają efekt cieplarniany, trwałe i bardzo toksyczne organiczne związki chloru, dwutlenek siarki, który przyczynia się do zakwaszania jezior, zanieczyszczające powietrze związki azotowe oraz fosforany, które przyspieszają wzrost glonów i eutrofizację wód. Część tych związków wpływa także negatywnie na stan zdrowia pracowników i ludzi mieszkających w pobliżu zakładów papierniczych.
 • Czy wiesz, że te same problemy dotyczą produktów dla dzieci takich jak pieluszki, chusteczki do pielęgnacji, itp?
 • Czy wiesz ze wielu producentów tradycyjnych produktów do higieny intymnej stosuje tzw. greenwashing licząc na Twoją nieuwagę i nieznajomość certyfikatów? stosuje na opakowaniach grafiki podobne do certyfikatów eko – to nie są certyfikaty:

 

 • lub uwypukla wybraną cechę fragmentu swojego produktu jako wiodącą dla całości produktu – np. bawełniana jest tylko otoczka zewnętrzna produktu a wewnątrz są składniki chemiczne jak superabsorbenty, plastik czy celuloza – jednak za pomocą odpowiednio dobranej grafiki (wielkością napisów i ich umieszczeniem) producent tworzy wrażenie jakby cały produkt był z bawełny. Jest to świadome wprowadzanie klientów w błąd w celu zwiększenia sprzedaży.

 

 • Czy wiesz, że producenci niecertyfikowanych produktów mogą używać dowolnych nazw na swoich produktach (bio, eko, organic) wynika to z prostego faktu, że przepisy Unii Europejskiej nie podają dokładnych definicji tych nazw co skwapliwie wykorzystują producenci (jak twierdzą, każde z tych określeń można różnie interpretować…). Producenci certyfikowanych produktów mogą na opakowaniach i w ich opisach podawać tylko w 100% prawdziwe informacje o produkcie, bo to jeden z najważniejszych warunków otrzymania certyfikatu eko.

 

 

https://www.wellandgood.com/ingredients-to-watch-out-for-in-tampons/ (dostęp z dn. 11.10.20)

https://www.verywellhealth.com/toxic-chemicals-in-your-tampons-2721810 (dostęp z dn. 11.10.20)

https://biotechnologia.pl/biotechnologia/wszechobecne-dioksyny-zaburzaja-prawidlowe-funkcjonowanie-ukladu-rozrodczego-ludzi-i-zwierzat,12969 (dostęp z dn. 11.10.20)

https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,100961,9860301,Eko_w_majtkach.html (dostęp z dn. 11.10.20)

https://www.healthshots.com/intimate-health/feminine-hygiene/these-toxic-chemicals-could-be-lurking-in-your-feminine-hygiene-products/ (dostęp z dn. 11.10.20)

https://www.ewg.org/release/world-health-organization-labels-glyphosate-probable-carcinogen (dostęp z dn. 11.10.20)

https://www.nhs.uk/conditions/toxic-shock-syndrome/ (dostęp z dn. 11.10.20)

https://www.medonet.pl/zdrowie,budowa-pochwy—funkcje–budowa–higiena,artykul,1730103.html

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,glifosat—czy-powinien-byc-zakazany–gdzie-go-mozna-znalezc-,artykul,08853159.html

TSS czyli zespół wstrząsu toksycznego. Jakie są przyczyny oraz objawy choroby

TSS czyli zespół wstrząsu toksycznego. Jakie są przyczyny oraz objawy choroby

https://www.ekonsument.pl/a683_o_bawelnie_troche_wiecej.html

https://biznes.ekologia.pl/swiat/greenwashing-czyli-jak-ustrzec-sie-przed-zielonymi-oszustami,20384.html

https://www.ginekolog-huzior.pl/czeste-pytania/76-endometrioza-co-to-znaczy

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/dioksyny-toksycznosc-oraz-objawy-zatrucia-aa-AUXQ-SJv1-J9zm.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nawet nie wiesz, jak bardzo cieszy nas fakt, że do nas dołączysz.  To dowód na to, że zdrowie i bezpieczeństwo są dla Ciebie szalenie ważne. Zanim jednak o tym, sięgnij po filiżankę kawy, kubek herbaty lub kieliszek dobrego wina.  Chcemy, byś w naszym towarzystwie poczuła się komfortowo, niczym wśród dobrych znajomych. 

JASNA STRONA MOCY 😊

Oto garść niezbędnych faktów o produktach Masmi, powinnaś je znać, aby nie iść na kompromis i wybrać zdrowie – czy wiesz, że:

 

 • Podpaski, wkładki i tampony Masmi mają tylko jeden składnik – są wykonane w całości z najzdrowszej na świecie certyfikowanej bawełny organicznej bielonej wodą utlenioną (tlenem)
 • Nasza fabryka jest w pełni samowystarczalna, jeśli chodzi o energię i wodę, znajdują się tam panele słoneczne oraz własne źródło wody i zamknięty obieg.
 • MASMI ma najwięcej niezależnych certyfikatów eko na rynku – nasze produkty zostały certyfikowane przez ICEA, GOTS i EcoCert, Vegan, Not Tested On Animals, Cotton, Organic Cotton, FSC.
 • NIE ZAWIERAJĄ ŻADNYCH NIEBEZPIECZNYCH i CHEMICZNYCH SUBSTANCJI – np. chloru, dioksyn, sztucznych superabsorbentów w postaci proszków i pudrów, perfum, celulozy, wiskozy, sztucznych barwników i zapachów.
 • Nasza bawełna jest uprawiana w sposób mechaniczny – na plantacjach stosuje się ręczne odchwaszczanie, nie używa się żadnych środków chemicznych. Bawełna jest wielokrotnie badana laboratoryjnie.
 • Wszystkie produkty Masmi są hipoalergiczne – zostały przebadane przez niezależne zewnętrzne laboratoria.
 • W 100% ulegają biodegradacji (włącznie z opakowaniem zewnętrznym, wkładem chłonnym który też jest wykonany w 100% z bawełny organicznej), są w 100% kompostowalne.
 • Wszystkie produkty Masmi (tampony, podpaski, wkładki) jako jedyne mają system owijek i opakowań pojedynczego produktu z papieru (nie korzystamy już z biopolimerów lub plastiku jak nasza konkurencja) – owijki są w całości biodegradowalne i kompostowalne.
 • Masmi to w 100% wegańskie, produkty które nigdy nie były testowane na zwierzętach i nie zawierają substancji pochodzenia odzwierzęcego.
 • Stosowanie podpasek, wkładek i tamponów Masmi radykalnie zmniejsza bóle menstruacyjne, produkty nie powodują infekcji, podrażnień i uczuleń, grzybic.
 • Podpaski, tampony oraz wkładki w niezależnych testach wykazują najwyższą chłonność ze wszystkich produktów naturalnych dostępnych na rynku.
 • Nawet klej, który odpowiada za mocowanie podpasek i wkładek do bielizny jest klejem spożywczym 😊
 • Masmi jest producentem pierwszych na świecie podpasek i wkładek wykonanych w całości z najzdrowszej certyfikowanej bawełny organicznej z systemem DRY Wings zapobiegającemu przesiąkaniu również na skrzydełkach.
 • Masmi jest także producentem pierwszych na świecie tamponów wykonanych w całości z najzdrowszej certyfikowanej bawełny organicznej i wyposażonych w bawełniany system Cotton Lock, który zapobiega wypadaniu włókien i rozwarstwieniu tamponu (zapobiega pozostawaniu włókien po użyciu tamponu w pochwie, poprawiając higienę)

 

Poznaj nasze certyfikaty  – dlaczego są ważne :

 • ICEA – certyfikat ekologiczny przyznawany produktom, które powstają w poszanowaniu środowiska i ludzkiej pracy. Produkt, jest dokładnie kontrolowany na wszystkich etapach jego produkcji.Musi być bezpieczny i naturalny – bez konserwantów, sztucznych barwników, stabilizatorów i organizmów genetycznie modyfikowanych. Nie może być poddawany radioaktywnemu naświetlaniu (stosowanemu w celach sterylizacji produktu). Zawiera tylko certyfikowane ekologiczne składniki. Nie może zawierać szkodliwych substancji chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla środowiska i dla ludzi zarówno w samym produkcie jak i w procesie produkcyjnym, nie może być testowany na zwierzętach. Jest w 100 proc. wegański, nie może zawierać żadnych produktów odzwierzęcych. Musi być bezpieczny dla alergików i osób z wrażliwą skórą. Jego opakowanie musi być ekologiczne i podlegać recyklingowi. Konsument musi uzyskać całkowitą i przejrzystą informację dotyczącą użytych składników i całości etapów produkcji aż do produktu finalnego.
 • ECOCERT – Znak ten wymaga, by na każdym certyfikowanym produkcie podana była ilość składników pochodzenia naturalnego i ilość składników pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych. Produkty certyfikowane przez ECOCERT nie mogą zawierać sztucznych zapachów i barwników, nie mogą być testowane na zwierzętach ani zawierać surowców pochodzących od martwych zwierząt. Surowce użyte w składzie produktu i w procesie produkcji nie mogą pochodzić też od roślin czy zwierząt modyfikowanych genetycznie, zawierać pochodnych ropy naftowej, syntetycznych tłuszczy i olejów, silikonów, parabenów i emulgatorów. Opakowanie produktu oznaczonego certyfikatem ECOCERT musi być biodegradowalne. Ważne jest też to, że wytworzenie produktu nie może mieć negatywnego wpływu na środowisko oraz to, że jeśli w zakładzie produkcyjnym wytwarzane są też produkty niecertyfikowane, to ich produkcja powinna odbywać się na innych liniach produkcyjnych.
 • GOTS- Certyfikat gwarantuje, że certyfikowane wyroby zostały wyprodukowane z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz praw pracowników. Logo GOTS jest coraz częściej rozpoznawalne przez konsumentów. Doceniają oni popularyzowanie przez świadomych producentów wyrobów tekstylnych przyjaznych dla zdrowia i natury. Aby uzyskać ten certyfikat należy spełnić surowe kryteria, takie jak:

 

Stosowanie nietoksycznych i biodegradowalnych dodatków zatwierdzonych przez GOTS (np. barwników, środków pomocniczych i substancji wspomagających). Zakaz stosowania toksycznych metali ciężkich, formaldehydu, rozpuszczalników aromatycznych, funkcjonalnych nano-cząsteczek, organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) oraz ich enzymów. Certyfikowane podmioty muszą określić i stosować swoją politykę ochrony środowiska, zmierzającą do minimalizacji niekorzystnego wpływu na środowisko. Papiery lub tektury stosowane jako materiał opakowaniowy, zawieszki, metki, itp. muszą być wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub być certyfikowane zgodnie z wymaganiami FSC® lub PEFC

 • ORGANIC COTTON – Certyfikat ten oznacza, że produkt został wytworzony z bawełny uprawianej całkowicie bez użycia niebezpiecznych substancji chemicznych, chemicznych środków szkodnikobójczych czy nawozów sztucznych, defoliantów.
 • VEGAN – certyfikat gwarantuje, że produkty nim oznaczone są w pełni wegańskie. Zarówno skład produktu jak i proces jego produkcji wolne są od składników pochodzenia zwierzęcego i testów na zwierzętach. Nadawanie znaku obostrzone jest wieloma rygorystycznymi normami i standardami, jakie musi przejść zarówno producent, proces produkcji jak i sam produkt
 • FSC – Certyfikat ten stanowi dowód, że wykorzystywane materiały (np. papier) pochodzą z lasów certyfikowanych w systemie FSC, a firma przestrzega określonych przez FSC dobrych praktyk w całym procesie produkcyjnym oraz w całym łańcuchu dostaw.
 • NOT TESTED ON ANIMALS – gwarantuje, że finalny produkt opatrzony tym logo, ani żaden ze składników użytych do jego produkcji oraz działanie całego preparatu nie były testowane na zwierzętach.
 • COTTON – Bawełna używana do produkcji wyrobów jest bielona (czyszczona) bez użycia chloru (TCF) i dioksyn. Zczystej bawełny organicznej bez dodatków pulpy/puchu z celulozy

Doskonała jakość Masmi nie wyklucza ŚWIETNEJ CENY (podpaski od 9,99 za 10 szt, tampony od 10,99 za 18 szt, wkładki 10,99 za 30 szt) – zdecydowanie niższej, niż u konkurencji, a to za sprawą WŁASNYCH UPRAW BAWEŁNY I PRODUKCJI.

Jako jedyni ze wszystkich producentów kontrolujemy cały proces produkcji od zasiania bawełny do gotowego produktu na półce dla Ciebie – m.in. w sieci drogerii Rossmann, Drogeriach Natura, SuperPharm, Hebe, Kontigo, Carrefour w aptekach Gemini, Cefarm, DOZ czy Melissa 😊

Produkty Masmi są naprawdę wyjątkowe – możesz być pewna, że dokonałaś słusznego i świadomego wyboru.

MASMI to nie tylko podpaski, tampony i wkładki – mamy pełną gamę produktów z certyfikowanej bawełny organicznej od płatków i wilgotnych chusteczek do demakijażu, chusteczek do higieny intymnej, patyczków do uszu, aż po produkty dla kobiet w ciąży i mam.  Masmi to też kubeczki menstruacyjne i produkty wielorazowe z bawełny organicznej jak bielizna menstruacyjna, podpaski i wkładki wielorazowe – z gwarancją niezmiennej wchłanialności do 100 prań!

WWW.MASMI.COM.PL – Pomyśl, jak ważne jest, by poznały je też inne kobiety.  Bądź na zawsze wolna od podrażnień, bólu i stanów zapalnych. Masmi – wybierz zdrowie!

 Produkty Masmi są niezwykle fotogeniczne, przed obiektywem aparatu czują się swobodnie 😉Ten list do Ciebie drukujemy na papierze pochodzącym z recyklingu, niebielonym chlorem – dlatego jest szary 😊    

[1] https://www.ginekolog-huzior.pl/czeste-pytania/76-endometrioza-co-to-znaczy